Produkcja rur stalowych metodą walcowania na gorąco

Dla walcowni rur stalowych bez szwu wsad ma postać wlewków, kęsisk lub kęsów. Pierwszy etap procesu produkcyjnego polega na dzieleniu wsadu, czyli cięciu go na odpowiednie długości. Następnie wsad jest nagrzewany w piecu z trzonem obrotowym. Podstawowym celem nagrzewania wsadu stalowego w walcowni, jest zwiększenie jego podatności do odkształceń plastycznych. Ma to zasadniczy wpływ nie tylko na sam przebieg procesu walcowania, ale również na stopień obciążeń wywieranych na urządzenia biorące udział w walcowaniu.

margo - Produkcja rur stalowych metodą walcowania na gorąco
o nas o nas

Kolejny etap to kalibracja lub redukowanie przekroju. Następnie usuwany jest nagar, czyli niepożądana warstwa pojawiająca się na nagrzewanej powierzchni. Pozostałość nagaru może być przyczyną powstania wady wyrobu końcowego. Jego obecność powoduje nie tylko szereg wad na wewnętrznej i zewnętrznej powierzchni rur stalowych. Wpływa również na szybsze zużywanie się narzędzi, zmusza do częstej wymiany oprzyrządowania, szlifowania walców itp. Tak przygotowany półprodukt trafia do hydraulicznej prasy dziurującej, w której z kęsa o przekroju kwadratowym powstaje grubościenna tuleja z dnem. Po wprowadzeniu kęsa do matrycy i uruchomieniu prasy, tuleja jest wytłaczana za pomocą przebijaka. Kolejny ważny etap to walcowanie na walcarce ze skośnie usytuowanymi walcami (elongator). Uzyskuje się w ten sposób wydłużoną tuleję, którą następnie podaje się do ławy przepychowej. Ogrzany ponownie półprodukt jest rozciągany do ostatecznej średnicy i grubości ścianki.

Po końcowym odwalcowaniu, obcinane są końce rur. Następnie rury stalowe są chłodzone, prostowane,  dzielone na wymagane długości i znakowane. Na każdym etapie produkcji prowadzona jest kontrola jakości. Wykonuje się różne rodzaje badań – od obowiązkowych, poprzez opcjonalne, po badania prowadzone wg specjalnych wymagań klienta.

o nas

Nasza oferta