Śrutowanie

Śrutowanie, piaskowanie, szkiełkowanie elementów stalowych

margo Śrutowanie
Kalkulator masy rur

Kalkulator masy rur

Skorzystaj z naszego kalkulatora, dzięki któremu określisz dokładną masę interesujących Cię rur.
Kalkulator masy rur

Definicja

Śrutowanie, piaskowanie, szkiełkowanie to procesy obróbki powierzchniowej elementów wykonanych np. z metalu. Ideą jest oczyszczenie powierzchni stali / żeliwa z rozmaitych zanieczyszczeń takich jak rdza, korozja, resztki farb czy lakierów. Po procesie śrutowania powierzchnia obrabianego detalu staje się czysta i zostaje jej nadana pożądana struktura – zwykle jest to delikatna chropowatość, która stanowi idealną bazę pod nowe pokrycie warstwą ochronną (np. malowanie).

 

Cel śrutowania

Cele śrutowania mogą być różne: od poprawy estetyki detalu, poprzez ujednolicenie i uszlachetnienie powierzchni, po wzmocnienie jej struktury.

Rodzaje ścierniwa

W procesie śrutowania nazywanego też potocznie piaskowaniem, wykorzystywane są różne rodzaje materiałów posiadających właściwości ścierne oraz różne techniki. Wśród materiałów ściernych wykorzystywanych do śrutowania metali znajdują się: staliwo, piasek, korund, rozdrobnione szkło, czy garnet. Konieczny jest także strumień sprężonego powietrza, cieczy lub wysokie obroty turbiny rzucającej ścierniwo.
Wybór ścierniwa, wysokość ciśnienia sprężonego powietrza, prędkość turbiny, ewentualne wykorzystanie cieczy w procesie – wszystko to ma wpływ na pożądany efekt końcowy obrabianej powierzchni.

Śrutowanie w MARGO Kraków

W MARGO, w oddziale Kraków, stosujemy głównie śrut staliwny kulisty, w układzie zamkniętym, który rzucany jest na powierzchnię obrabianego materiału przy pomocy łopat turbiny. Prędkość obrotów jest regulowana poprzez zastosowanie falownika i uzależniona od obrabianego materiału.

Proces śrutowania elementów metodą zasypową trwa zazwyczaj od 6-20 minut, w zależności od ilości zasypu, wielkości obrabianych elementów oraz stopnia korozji.

Warto zaznaczyć, że proces śrutowania na sucho jest głośny i wiąże się z dużym zapyleniem otoczenia, dlatego wymaga zachowania specjalnych warunków bezpieczeństwa i higieny pracy.

Usługa śrutowania w MARGO – jakie elementy śrutujemy i jak się z nami skontaktować (kliknij)